Изглед към високоскоростни влакове в Националния железопътен център на Китай в Пекин на 9 юли. Zou Hong/China Daily
BEIJING-Бързо развиващата се високоскоростна железопътна технология на Китай е не само променяща се вътрешната мобилност, но също така играе все по-значителна роля за повишаване на глобалната свързаност и развитието на инфраструктурата наскоро, заявиха наскоро експерти на 12-ия световен конгрес по високоскоростен железопътен транспорт в Пекин.
Събитието, съвместно от China State Railway Group и Международния съюз на железниците, привлече над 2000 участници от над 60 страни, региони и международни организации.
„За по-малко от две десетилетия Китай създаде най-голямата и най-модерна високоскоростна железопътна система в света, преобразувайки мобилността, икономиката и регионалното развитие“, казва Алън Берд, председател на UIC, по време на своята основна реч на церемонията по откриването на 8 юли.
Постижението на Китай е още по-забележително, като се има предвид, че в началото на този век страната нямаше високоскоростни железници. Тогава пътниците разчитаха на бавни и често пренаселени влакове, правейки пътувания с крос, отнемащи време и изтощителни.
Днес страната оперира около 48 000 километра високоскоростна железопътна линия, като се комбинира повече от дължината на всички други страни. Системата свързва 97 процента от градовете с население от 500 000 или повече.
Ръководен от стратегия, ориентирана към иновациите, Китай се превърна в глобален фронт в сектора. Страната ръководи разработването на всички 13 международни стандарти на ниво системно ниво за високоскоростна железопътна линия, определени от UIC. Неговите водещи модели, като CR450 Electric Multipt Unit, най-бързият високоскоростен влак в света със скорост на тест от 450 километра в час, предефинираха нови глобални показатели за скорост и безопасност.
За много страни, особено тези, които все още развиват своята инфраструктура, историята на Китай е повече от подвиг на модернизация – тя служи като практичен път за постигане на по -широко развитие.
„Повечето държави изпитват една и съща отправна точка като Китай“, казва Улан Кулов, заместник генерален мениджър на Китай-Киргизстан-Узбекистан Железопътния Ко. „Можем да вървим по този начин по-бързо, ако се учим от Китай, защото не е нужно да го преоткриваме и можем да използваме съществуващите технологии и да вървим бързо напред.“
Макар да води в развитието си у дома, Китай също изнася своя опит в чужбина, като си партнира с повече от 40 страни и региони. От Азия до Европа и отвъд неговите високоскоростни железопътни проекти оставят нарастващ глобален отпечатък.
Високоскоростната железопътна линия на Джакарта-Бандунг в Индонезия, изградена изцяло с китайски технологии и стандарти, намали времето за пътуване между двата града от повече от три часа до само 46 минути. В Европа, подкрепената от Китай Унгария-Сербия железопътна линия е намалила времето за пътуване между Будапеща и Белград от осем часа до три, като се възползва от повече от 11 милиона пътници след експлоатацията.
Железопътната линия China-Laos стои като ключов проект, насърчаващ регионалната свързаност и търговия. Към май железопътната линия е транспортирала над 52,7 милиона пътници, включително над 510 000 трансгранични пътешественици и е носила над 59,4 милиона метрични тона товари, като трансграничните пратки надвишават 13,7 милиона тона.
Даохинда Сихарат, управляващ директор на Националната железопътна администрация на Лао, заяви, че железопътната линия China-Laos е първата железопътна линия, изградена по съвременни технически стандарти, които Laos е работил. „Железопътната линия пряко и косвено подкрепи социално -икономическото развитие в Лаос, а също така засили доходите на хората, живеещи по маршрута“, заяви служителят.
Освен напредването на инфраструктурата в развиващите се страни, високоскоростната железопътна линия на Китай също създава нови възможности за традиционните железопътни играчи.
Когато посещава паралелна изложба на съвременната железопътна технология, Hitachi Nico Transmission Co Ltd, японска компания, която влезе на китайския континентален пазар през 1980 г., подчерта значението на съвместните иновации.
„През последните 40 и повече години именно чрез развитието ни в Китай се възползвахме от безпрецедентни възможности“, заяви Мацуи Широ, президент на компанията. Той отбеляза, че японските и китайските компании са силно допълващи в области като специализирани компоненти, съвместно развитие и интегрирани решения.
„Инициативата за пояса и пътя отвори нови врати за съвместни предприятия в Китай-Япония на пазари на трети страни“, каза Мацуи. „Виждаме големи перспективи за ефективни партньорства в много области.“
Синхуа
Нашия източник е Българо-Китайска Търговско-промишлена палaта