Въздушна снимка на огромния масив от слънчеви панели, построени като част от Tianjiao Green Power, проект за рехабилитация, насочен към балансиране на околната среда и икономическото развитие на въглищните мини в Ordos, вътрешен монголия автономен регион. [Photo provided to CHINA DAILY]

Китай ръководи глобален стремеж за трансформиране на изведени от експлоатация обекти за добив на въглища в огромни проекти за слънчева енергия, превръщайки екологичните задължения в активи за възобновяема енергия и подчертава двойния си ангажимент за декарбонизация и рехабилитация на земята, според наскоро публикуван доклад.

Понастоящем Китай води света в превръщането на стари обекти за добив на въглища в проекти за слънчева енергия, тенденция, която обещава за напредък на прехода на чистата енергия, според Global Energy Monitor, независим мозъчен тръст.

Докато превръщането на повърхностно обработени земи в проекти за слънчево поколение е нараснало в 15 страни, особено през последните няколко години, 90 бивши въглищни мини работят като съоръжения за слънчева сила в Китай, с общ генериращ капацитет от 14 гигават. Допълнителни 46 проекта, представляващи 9 GW, са в етапите на планиране, се казва в съобщението.

Един от проектите, 250-мегаватна площадка за добив на въглища към проекта за слънчева енергия, генерира 1.418 тераватчасови часове на енергия, тъй като е бил включен в експлоатация в края на 2021 г., заяви, че неговият оператор China Energy Investment Corp, най-големият генератор на електроенергия на страната с капацитет.

Разположена във вътрешния автономен регион на Монголия в Северен Китай, се очаква масивната слънчева ферма да генерира 460 гигаватчасови часове електричество годишно.

Тази продукция е достатъчна за задоволяване на годишните нужди от 250 000 домакинства, спестява 189 800 метрични тона стандартни въглища и намалява емисиите на въглероден диоксид с приблизително 451 500 тона годишно, което се равнява на засаждането на 22 600 хектара дървета, каза тя.

Препоръчването на мини за разработка на слънчева енергия предлага рядък шанс да се обединят възстановяването на земята, местното създаване на работни места и разгръщането на чиста енергия в една стратегия, заяви Ву Ченхенг, ръководител на проекта в GEM.

Неправителствената организация подчертава, че подобни проекти могат да се справят с проблемите на използването на земята, като се има предвид, че над 6000 въглищни мини са се затворили по целия свят от 2010 г., предимно в Китай и Съединените щати.

За Китай тези преобразувания на мина също осигуряват стратегически път за усвояване на належащия свръхкапацитет в производствения си сектор на слънчевите панели, привеждайки целите на климата с икономическите облекчения, се казва в съобщението.

В световен мащаб над 300 повърхностни въглищни мини са изведени от експлоатация от 2020 г., а 127 големи въглища се очаква да приключат до 2030 г.

Заедно тези сайтове могат да бъдат домакини на приблизително 288 GW капацитет за производство на слънчева енергия, еквивалентен на 15 процента от съществуващия глобален слънчев капацитет и допринасят значително за утрояване на възобновяемата енергия до края на десетилетието.

Предвижда се и тези проекти да създадат 259 700 постоянни работни места в слънчевата индустрия в световен мащаб, се казва в съобщението.

Нашия източник е Българо-Китайска Търговско-промишлена палaта

By admin